Emigracijos mastai sukuria daug naujų darbo vietų tam tikruose sektoriuose. Pavyzdžiui, tikriausiai ne viena apsaugos tarnyba gyvena vien iš prižiūrimų pustuščių emigrantų namų. Kai žmonės taip spėriai bėga iš Lietuvos, lieka vis daugiau namų, kuriuos prižiūri tik mirksinti lemputė. Plačiau apie saugos paslaugas galite sužinoti jų puslapiuose, o apie sodybų tuštėjimo meto fenomeną – skaitykite plačiau čia.
Sodybų tuštėjimo metas
Taigi, kas nutiko per pastaruosius metus, kai Lietuvą paliko beveik milijonas žmonių? Vadinasi, atsilaisvino ir nemažai gyvenamojo ploto. Iš pradžių scenarijai būdavo panašūs. Išvažiuodavo tik vienas šeimos narys, sakydavo, kad padirbs ir grįš. Vėliau važinėdavo kas pusmetį, tada matydavo, kad savo mieste gimtame ir savo šalyje vis tiek beveik nieko neuždirbs, todėl nesinori ten likti. Galiausiai pasiūlo išvažiuoti ir kitiems šeimos nariams, net ir vaikai prisitaiko gyventi užsienyje. O grįžti vis tiek planuoja. Arba, kitas atvejis. Išvažiuoja vienas iš tėvų, kitas lieka (pavyzdžiui, sirgdamas alkoholizmu) gyventi su vaikais, kurie jau yra paaugliai. Šie užauga, alkoholikas tėvas ar motina miršta, lieka namas. Ką daryti su tokiu namu, kai vaikai ten apsilanko tik retkarčiais, tačiau parduoti negali, nes yra dar vienas užsienyje gyvenantis iš tėvų? Arba, kai emigruoja visa šeima, bet planuoja grįžti? Ką daryti su tokiais namais? Tai tarsi tikras Katiliškio aprašytas sodybų tuštėjimo metas, kai vis daugiau žmonių išvažiuoja ir namai pasilieka tušti ilgam laikui. Tobula vieta apiplėšimams.
Namus prižiūri tarnyba
Kaimynai visų ištuštėjusių miestelio namų nesužiūrės. O ir šiaip, užkrauti 5 ar 10 metų žmogui atsakomybę, kokiai vienai likusiai kaimo moterėliai – negražu. Ji ne saugos tarnyba, ir jeigu kažkas į kokį namą laušis, ji pati niekuo padėti negalės, gelbės savo kailį. Taigi, dabar namus dažnai saugo specialios tarnybos. Įprasta įdėti signalizaciją, namą priduoti tarnybai, dar palikti vieną kaimyną, turintį atsarginį raktą, ir viskas.
Kiek laiko tai trunka
Tokie namai prastovi nuo kelių iki dešimties metų. Galiausiai, kai jie išvis tampa nelankomi, paprastai norima priimti kitą sprendimą ir kažką daryti. Tada namas gali būti išnuomojamas, gali būti parduodamas. Kita vertus, jeigu vis dar planuojama grįžti į jį gyventi, tuomet tokie namai stovi su apraizgyta signalizacija labai ilgai, ir jie taip ir išlieka saugomi. Niekas nežino, kada ten grįš gyventi žmonės.