Valgymui ir serviravimui skirti indai – tai dalykas, be kurio neapsieina nė vienas žmogus savo buityje. Ir indai gali sukelti dvigubas emocijas. Didžiausią laimę, puikų nusiteikimą, gal net geriausią jausmą per visą dieną, kai gauni maisto pilnus indus. Ypatingai jeigu esi ištroškęs, o į lėkštę sudėtas tikrai skanus maistas. Kitokia emocija užlieja, kai lėkštę ištuštini. Pirmiausia dar jauti pasisotinimą, tokį tarsi „visko grįžimą į vėžes“ jausmą, o paskui staiga užlieja liūdesys, kad reikės išsiplauti indus. Vėliau gali ateiti apatija, noras nusnausti… Ir šitie dalykai neišvengiami – pavalgei, kažkam reikės išplauti indus. Ar tau, ar pjovėjui. Tačiau namuose valgantis žmogus paprastai ir indus plauna pats. Kaip juos plauti, kad būtų efektyviau?
Vandens taupymas
Vienas iš esminių dalykų, apie kuriuos reikia galvoti, kai yra plaunami indai, tai vandens taupymas. Nors jums galbūt ir atrodo, kad vandens tikrai užtenka, tačiau apskritai jūs turbūt galėtumėte 5 kartus mažiau jo suvartoti. Tad kodėl gi nepataupius? Vienas iš būdų taupyti vandenį plaunant indus, yra įjungti indaplovę. Kitas būdas – plauti indus sluoksniais, užkimšus kriauklę. Pirmoje pilnoje kriauklėje yra sumerkiami indai, ten vietoje pamazgojami. Vandenį išpylus, yr avisi indai sutvarkomi su kempinėle ir indų plovikliu. Tada du kartus perpilant vandenį skalaujami. Jeigu reikia – tai ir trečią. Dar galima plauti indus švariausią panaudotą vandenį naudojant purviniausiems indams plauti – nes jiems ir toks tiks.
Riebalų šalinimas
Kaip efektyviai pašalinti riebalus iš plaunamų indų? Turbūt geriausia technika yra plauti su karštu vandeniu ir su indų plovikliu. Šiluma lengviau atplauna riebalus, taigi, šaltas vanduo „sausai“ pralaimi karštam. Na o indų plovikliai pasižymi tokia sudėtimi, kad riebalus suskaido itin greitai. Taigi, tik tokiais būdais ir galima tikėtis atsikratyti riebalų. Be to, vertėtų dar ir plaunant atsargiai nupylinėti riebalus ar labiausiai riebaluotą vandenį. Jis gali sutepti kitus, ne tokius nešvarius indus. Juk kartais lėkštę panaudojame tik bandelei įsidėti, o puodelį – mineraliniui vandeniui įpilti. Tad nėra prasmės ant jų šlakstyti riebaluoto vandens, nes taip dar labiau susiterš ir turėsite dirbti dvigubai.
Įsisenėję nešvarumai
Su šiais būna daugiausiai problemų. Dažniausiai jie lieka puoduose, taip pat keptuvėse, didelėse lėkštėse, kuriose buvo patiektas bendras maistas, kepimo skardose. Kuo ilgiau lauksite, tuo bus blogiau. Geriau neleisti maistui pridžiūti, o jei taip nutiko, teks šveisti.