Šiandien plastine chirurgija kainos yra daug labiau prieinamos visiems negu bet kada anksčiau. Jeigu anksčiau po skalpeliu dėl grožio guldavosi tik įžymybės ir didelesnes pajamas turintys žmonės, tai šiandien paryškinti savo natūralų grožį gali kiekvienas. Net dantu protezavimas kaina ne ką didesnis už daugelį šiandien visiems prieinamų plastinių operacijų. Šiandien trumpam žvilgtelėkime į plastinės chirurgijos istoriją. Kaip seniai pasaulyje dėl grožio žmonės ėmėsi pačių sudėtingiausių procedūrų.
Plastinių operacijų istorija
Plastinės chirurgijos istorija siekia gilią senovę. Ko gero dar ir šiandien matome nemažai fotografijų, kuriose vaizduojami įvairių genčių atstovai su suvarstytomis lūpomis, ausimis, žiedais ant kaklo ir panašiai. Taigi, dar žiloje senovėje žmonės panašiai bandė keisti savo išvaizdą vykdydami įvairiausias intervencijas. Galima drąsiai teigti, kad pirmieji bandymai arba dar kitaip – plastinės chirurgijos praktikos – buvo pradėtos vykdyti su mirusiaisiais. Speciali technologija būdavo taikoma paruošiant mirusius ir juos mumifikuojant. Senovės Egipte mumifikavimas buvo ypač populiarus. Pavyzdžiui, faraono Ramzio II mumija buvo gerokai koreguojama. Visų pirma, jam į nosį buvo įdėtas nedidelis kaulas, taip pat didelė sauja sėklų. Į pilvą mumijoms taip pat būdavo dedama tvarsčių, kitokių kamštinių medžiagų, vien todėl, kad būtų palaikoma forma. Tai tik įrodo, kad egzistavo suvokimas apie amžinojo grožio suvokimą, todėl buvo stengiamasi tokį grožį išsaugoti ir po mirties. Savotišką atitikmenį, tiesa, taikomą gyviesiems, galima atrasti ir šiandien. Šiandien formas įvairioms kūno dalims suteikia silikoniniai implantai, kuriuos savoapvaumams ryškinti labai dažnai pasirenka savo krūtimis nepatenkintos moterys. Štai, senovės Sanskrito raštuose taip pat galima atrasti užuominų apie plastines operacijas. Jos būdavo paprastai taikomos nosių bei ausų netekusiems žmonėms. Keista, tačiau tokios traumos būdavo ganėtinai neretos. Yra rašytinių šaltinių, kad nosys būdavo atkuriamos imant odos gabalėlius iš kitų kūno dalių. Kad žmogus neturėtų rūpesčių kvėpuojant, į šnervių vietasbūdavo įstatomi nedideli vamzdeliai.Tai ganėtinai panašios technologijos yra taikomos ir šiandien, atkuriant tam tikrus audinių sluoksnius. Pavyzdžiui, labai panašiai operuojami randai arba atkuriamos krūtys po onkologinių susirgimų, kada dažnai yra pašalinamos. Tiesa, kokia plastinės opeacijos kaina būdavo tada, sunku pasakyti, tačiau populiarumas būdavo tikrai nemenkas. Jeigu kyla klausimas, kodėl gi toks didelis kiekis žmonių netekdavo nosių, teikėtų paminėti, kad nosys būdavo pašalinamos įvairių bausmių ir nusižengimų metu. Ypač populiarios tokios bausmės (taip pat ir plastinės nosių atkūrimo operacijos) buvo senovės Indijoje.
Štai, senovės Romoje plastinės operacijos būdavo pasitelkiamos siekiant pašalinti randus, odos nelygumus ir panašiai. Daugybė grožio procedūrų būdavo derinamos su pirčių teikiama nauda. Turbūt visi žinome, kad pirtys romėnų bei graikų buvo ypač mėgstamos. O štai Viduramžius galima laikyti tikru plastikos chirurgijos nuosmukiu. Pagrindinė nuosmukio priežastis buvo fanatinės religijos įsigalėjimas visose gyvenimo srityse. Taigi medicina, daugybė moksliškai pagrįstų dalykų, na ir, žinoma, plastinė chirurgija buvo laikoma savotišku pagonybės palikimu. Vieninteliu pagrindiniu gydymu nuo daugybės ligų būdavo laikomi užkalbėjimai bei kraujo nuleidimas, kuris, tiesa, daug dažniau įnešdavo daugiau žalos nei naudos.
Plastinės operacijos šiandien
Tikrasis plastinės chirurgijos atgimimas prasidėjo jau tik XX a. Tiesa, buvo dedami nedideli, tačiau itin užtikrinti žingsneliai to, ką turime šiandien, link. Moterys pradėjo didelį dėmesį skirti kovai su senėjimu, nukarusiomis krūtimis, raukšlėmis, todėl medicina turėjo tobulėti ir ieškoti kelių. Šiandien vienos populiariausių plastinių operacijų – vokų korekcijos, antakių pakėlimas, krūtų didinimo ir koregavimo operacijos, taip pat riebalų nusiurbimas. Plastinėsoperacijos kaina prieinamos visiems.