Kartu per šukuosenų istoriją

Ar kada susimąstėte, kaip laikui bėgant keitėsi vyrų ir moterų sukuosenos bei šukuosenų mados? Ilgi plaukai tai ateidavo, tai išeidavo iš mados, juos keisdavo trumpi kirpimai, populiarumą prarasdavo ir iš naujo įgaudavo plaukų aksesuarai, galvos apdangalai. Plaukai – kaip vyriškos ar moteriskos striukės ar kiti apdarai – ateina ir išeina iš madobei sugrįžta po kurio laiko, būdami visai tokie patys, kaip seniau. Jeigu anskčiau išraiškingai šukuosenai didesnę reikšmę teikė moterys, šiandien tikrai galime patvirtini, kad vyrų šukuosenų mados tendencijos taip pat stipriai keičiasi ir reikalauja vis daugiau priežiūros. Vilniuje esančio grožio salono Greenas specialistai patikina, kad šiandien kaip niekada vyrai rūpinasi savo išvaizda, didelį dėmesį skiria šukuosenai, perka kokybiškas plaukų priežiūros priemones ir reguliariai lankosi kirpyklose. Šiandien straipsnelyje trumpai apžvelkime, kaip keitėsi šukuosenų tendencijos nuo pačių seniausių laikų iki šiandienos.

Nuo pačių seniausių laikų įvairiausiose religijose moteris dažnai turėdavo vaikščioti prisidengusi galvą. Po apdangalais plaukai būdavo pinami, rišami į kuodą, norint išvengti nemalonaus lietimosi prie kaklo. Šaltiniai rodo, kad pačiais seniausiais laikais, dar Akmens amžiuje ar paskutinio ledynmečio laikotarpiu, tiek vyrai, tiek moterys nešiodavo ilgus plaukus, retai juos rišdavo, tačiau kartais puošdavo kaselėmis, įpindavo odinių, kaulinių ar net akmeninių elementų. Štai Senovės Egipte, civilizacijoje, kurioje nuo pat pradžių vyravo grožio kultas, vyrų ir moterų šukavimai turėjo aiškią stilistiką. Populiarus tapo lygus kirpimas. Tiek vyrai, tiek moterys vertino vešlius plaukus, nuolat naudodavo įvairius aliejus bei kitas priemones, kad padidintų jų tankumą. Didikų plaukai būdavo puošiami auksiniais elementais, moterys jau tada dažydavo plaukų sruogeles įvairiausiomis spalvomis. Reikia paminėti, kad Egipte populiarus buvo ir plaukų skutimas. Tai buvo svarbu, norint apsisaugoti nuo karščio. Plaukus skusdavo tiek vaikai, tiek vyrai, tiek moterys.

Senovės Graikijoje bei Romoje, savotiškuose kultūros lopšiuose, taip pat išsiskyrė tam tikros šukuosenų tendencijos. Graikijoje moterys dažniausiai nešiodavo ilgus plaukus, kuriuos nešiodavo sukeltus. Savotišką laisvą kuodą puošdavo augalais arba segėmis. Būdavo įprasta plaukus šviesinti ar dažyti natūraliais, gamtoje išgaunamais dažais. Vyrai Graikijoje kirpdavosi trumpai, kartais net skusdavo. Amžiams bėgant Graikijoje šukuosenos įgavo dar didesnę reikšmę, todėl dažnai aukštesnių klaisų atstovai net turėdavo privačius kirpėjus, kurie puoselėdavo ir prižiūrėdavo moterų ir vyrų plaukus. Tuo tarpu Senovės Romoje labai populiarūs tapo perukai. Žmonės įsisegdavo plaukų pluoštelius irsruogeles, kad jų plaukai atrodytų stipresni ir vešlesni. Moterys augindavo kuo ilgesnius plaukus, juos rišdavo, sukeldavo, dengdavo puošniais apdangalais, puošdavo augalais. Atėjus viduramžiams, situacija mažai tepasikeitė. Moterys nešiodavo ilgus plaukus, religija dažnai reikalaudavo juos pridengti. Apdangalų būta pačių įvairiausių – tinklelių, ilgų nuometų, savotiškų prilaikančių sėtelių. Didikų damos puikuodavosi įspūdingomis šukuosenomis, kurioms padaryti reikėdavo ne vienų rankų, o ir nešiojamos jos būdavo savaitėmis bei mėnesiais. Atėjus Renesansui įspūdingą išvaizdą įgavo ir vyrų plaukai. Tapo priimtina nešioti ilgus, garbanotus perukus.

Įžengus į XIX a., o vėliau ir į XX a. šukuosenų mados ėmė priminti šias dienas. Vyrai vis dažniau rinkdavosi trumpas šukuosenas, moterys liko prie ilgesnių plaukų, tačiau vis labiau ėmė vertinti patogumą. Jeigu retrospektyviai žvelgtume į XX a. dešimtmečius, matytume, kaip šukavimai trumpėjo ir amžiaus viduryje dažna dama pasirinkdavo vyrišką kirpimą. 7,8,9 dešimtmetis išgarsino cheminį šukavimą. Tiek vyrams, tiek moterims buvo aktualu turėti kuo didesnės apimties šukuoseną. Vėliau šukuosenos kiek santūrėjo, o tai, ką turime šiandien – išties stebina. Į madą grįžo tarpukario vokiškasis vyriškas kirpimas, kuris, įgavęs kelias modifikacijas, išties tapo labai populiarus Negalima sakyti, kad vyrai ir moterys šiandien drąsesni, nei kada anksčiau, bet akivaizdu, kad žmogus nori būti kuo išraiškingesnis. Įdomu, kokie plaukų kirpimai bus madingi ateityje?

Įrašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *